top of page

טיפול זוגי (בגישת אימגו)

 

בטיפול זוגי בגישת אימגו, לומדים בני הזוג לוותר על מאבקי הכוח ולשנות דפוסי התנהגות הפוגעים בבן הזוג. הם מתוודעים לסיבות המודעות והלא מודעות שהביאו לבחירה בבן הזוג, נפגשים עם חוויות הילדות שעיצבו את סגנון ההתמודדות שלהם, ומנסים להתחשב בקשייו ומצוקותיו. הם מצליחים למחול זה לזה, לצמוח יחד למקום של תקשורת, שותפות, הכלה הדדית, ואהבה.

טיפול זוגי בשיטת אימגו הוא גישה טיפולית אשר פותחה על ידי ד״רהארוויל הנדריקס וד״ר הלן האנט. טיפול זוגי בגישה זאת מבוסס על הנחות ומושגים השאולים מתיאוריות פסיכולוגיות שונות ואף מגישות דתיות, אך יחודו נובע מהיישום הפרקטי של התיאוריה בטיפול.

הטכניקה הטיפולית נועדה לאמן וללמד את בני הזוג דרכי תקשורת המבוססות על הקשבה והכלה הדדית, וזאת בעזרת דיאלוגים מובנים.

במהלך מאבקי הכוח, נצמד כל איש לסיפורו ונלחם על צדקתו, וכך מתנהל ״דו- שיח של חרשים״, אשר משמר התנצחות אינסופית, והתנהלות מכאיבה.

הדיאלוגים המובנים הנלמדים בטיפול זוגי – אימגו, מלמדים את בני הזוג לחצות גשר מטפורי המאפשר מעבר מהסיפור האישי אל גרסתו של האחר, וכך ללמוד על עולמו של בן הזוג מזווית ראיה חדשה.

ב״דיאלוג ההתכוונותי״ לומדים בני הזוג להקשיב לבן הזוג בלי להגיב ולהתגונן מפני התכנים המושמעים.

 

 

בבסיס תורת ״האימגו״ עומדת ההנחה לפיה גורמים לא מודעים משחקים תפקיד חשוב בבחירת בן הזוג. בני זוג בוחרים זה את זו על בסיס של דימוי מופנם של התכונות החיוביות והשליליות של ההורים, ושל הקשר שלנו עם הדמויות ההוריות. הדימוי המופנם הזה נקרא ״אימגו״.

בשלב ההתאהבות, אנו בוחרים בבן זוג אשר פיתח סגנון התמודדות שונה ומנוגד לשלנו. אנו מזהים באופן לא מודע בבן הזוג את התכונות המסוימות הללו בתקווה לשחזר ולתקן פגיעות וחסכים מן העבר ובמטרה להחיות בתוכנו חלקים מוכחשים ואבודים.

עם היציאה מהשלב של ההתאהבות הרומנטית הראשונית , חלה התפכחות מהתקווה לסיפוק כל הצרכים ולתיקון של כל הפגיעות והחסכים. באופן פרדוכסלי,בן הזוג הנבחר אשר מתאים ביותר להתפתחות ולצמיחה הרגשית שלנו מהווה מקור בלתי נדלה של תסכול וכאב. אנו מתחילים לזהות כי דווקא התכונות שכה קסמו לנו בבן הזוג בו התאהבנו, הן התכונות המקשות עלינו בחיי היום יום.

בעקבות האכזבות והפגיעות, בני הזוג נכנסים לשלב של מאבקי כוח, וקשר האהבה משתבש ומכאיב.

טיפול זוגי בגישת אימגו מתאים לשלבים שונים בקשר הזוגי. טיפול זה מתייחד בכך שהוא משתמש בקונפליקט ובתסכול ורואה בהם מנוף להתחדשות הצמיחה האישית והריפוי ההדדי.

 

הנדריקס כותב: ״אנו נולדים בתוך מערכת יחסים, אנו נפגעים במערכת יחסים, ואנו נרפאים במערכת יחסים״.

טיפול זוגי בגישת אימגו שואף להפוך את המרחב בין בני הזוג למקום של חום ובטחון ולהחיות את האהבה והתשוקה, תחושות שהתערערו במהלך מאבקי הכוח והפגיעות ההדדיות.

המסגרת הטיפולית, ההכלה של המטפל, והטכניקה המבוססת על דיאלוגים מובנים משמשים סביבה מחזיקה המאפשרת יצירת מרחב בטוח וחם.

בטיפול זוגי על פי גישת אימגו הופכים בני הזוג למטפלים של עצמם ושל בני זוגם בהנחיית המטפל הזוגי.

בעזרת ההרחבה של המודעות, הקניית הכלים המאפשרים תקשורת אמפטית, המחויבות

וההכרה הדדית בשונות ובצרכים של בן הזוג, ניתן להתרחק ממאבקי הכוח ולגלות שוב ושוב את קסם האהבה הרומנטית וההתמרה שלה לאהבה הדדית ובוגרת.

טיפול זוגי על פי תורת האימגו אינו פתרון קסם וגם אינו מתאים לכל זוג.

ניתן להשתמש בגישות טיפול זוגי אחרות אשר נראות מתאימות יותר לאישיותם של בני הזוג ולקשר הזוגי. לעיתים נכון יותר עבור המטפל ועבור זוג מסוים לרקוח טיפול המשלב יסודות מטיפול האימגו יחד עם תיאוריות וטכניקות אחרות.

 

 אמירים 

bottom of page